Succes med juniormesterlære fortsætter i Gribskov: Fraværet er stort set forsvundet

Publiceret 21-09-2026

Gribskov er fortsat blandt de kommuner, der har den største andel elever i juniormesterlære. Samlede klasser, morgensamlinger og tæt kontakt til virksomheder har bidraget til et drastisk reduceret fravær, og størstedelen af afgangseleverne er fortsat på en erhvervsuddannelse.

Lilly fik et helt nyt syn på sit skoleliv i sin tid i juniormesterlære som landmand. Foto: Gribskov Kommune

Nye tal fra SMVdanmark viser, at Gribskov deler 20.-pladsen blandt landets kommuner, når det gælder andelen af elever i juniormesterlære.

I skoleåret 2026/2027 er 26 elever i Gribskov i juniormesterlære. Særligt for Gribskov samles alle elever, der begynder i juniormesterlære, i klasser på Nordstjerneskolen, som kun består af elever i juniormesterlære.

Af sidste skoleårs 15 elever, der i 9. klasse valgte juniormesterlæreforløbet, fortsatte 11 på en erhvervsuddannelse. De øvrige valgte efterskole, FGU eller 10. klasse på en teknisk skole.

”Juniormesterlære giver nogle elever en mere meningsfuld og motiverende skolegang, fordi undervisningen bliver koblet tættere til praksis og arbejdsliv. Vi oplever, at eleverne får større tro på deres muligheder og en tydeligere retning for fremtiden,” fortæller Mette Droob Olsen, konstitueret skoleleder på Nordstjerneskolen.

Elevernes fravær er drastisk reduceret

Fra at have haft et gennemsnitligt fravær på 21 procent i almen skole nåede eleverne i sidste års juniormesterlære ned på 5,9 procent. Tallet omfatter også sygefravær på praktikdage.

I enkelte tilfælde faldt elevers fravær fra 52,1% i almen skole til 2,9% i juniormesterlære.

”Når vi ser en tendens til mindre fravær, hænger det sammen med, at eleverne har mere overskud og oplever større motivation for både skole og praktik,” fortæller Kevin Ian Miller, lærer i juniormesterlæreklasserne.

Ifølge Kevin Ian Miller hænger det lavere fravær også sammen med klassens fællesskab. Det styrker skolen blandt andet gennem morgensamlinger, hvor eleverne deler oplevelser og erfaringer fra deres forskellige praktiksteder.

”Det giver dem en oplevelse af at være en del af et fællesskab, selvom de er i forskellige praktikforløb. Når eleverne er samlet i én klasse, går de ikke glip af fag eller aktiviteter på grund af deres praktik,” forklarer han.

Tæt samarbejde med elever, forældre og virksomheder

Inden en elev begynder i juniormesterlære, holder skolen samtaler med eleven, forældrene og en uddannelsesvejleder tilknyttet juniormesterlære. Det giver fra begyndelsen et fælles billede af elevens behov.

Ifølge Mette Droob Olsen er det tætte samarbejde en vigtig del af forklaringen på de positive resultater med elevernes trivsel, fremmøde og overgang til erhvervsuddannelser.

”En væsentlig del af succesen skyldes et engageret lærerteam, der følger eleverne tæt både fagligt og menneskeligt. Vi prioriterer, at lærerne har tid til at opbygge samarbejdet med virksomhederne og besøge eleverne jævnligt på deres praktiksteder,” siger hun.

Flere unge finder en retning

I regeringens udspil til juniormesterlæreordningen var forventningen, at fem procent af en årgang ville vælge ordningen. På den nuværende årgang i Gribskov er andelen fem procent.

Nordstjerneskolens erfaringer fra første årgang er, at eleverne ikke alene vælger juniormesterlære, men også kommer mere i skole og i høj grad fortsætter på en erhvervsuddannelse.

Det glæder formand for Børne-, Skole- og Ungeudvalget Astrid Recinella:

”Det er stærke resultater, og særligt glæder det mig, at de kan mærkes hos de unge. Når flere kommer i skole, og mange fortsætter på en erhvervsuddannelse, tyder det på, at vi lykkes med at give de unge en skolegang, der passer bedre til dem, og en tro på egne muligheder og en god vej videre efter folkeskolen,” siger hun.

Tre elever i den nuværende årgang har allerede klare planer om at uddanne sig til henholdsvis kok, tømrer og mekaniker.

”Når eleverne kommer tæt på arbejdslivet, får de mulighed for at opdage, hvad de er gode til, og hvad der interesserer dem. At flere allerede har fundet en retning, er et godt eksempel på, at praktikken ikke kun kan skabe motivation her og nu, men også gøre fremtiden mere konkret,” siger Morten Dahlberg, næstformand for Børne-, Skole- og Ungeudvalget.

Herunder kan du se en video med Lilly og landmanden Kaare, der viser deres arbejde frem og fortæller, hvorfor de mener, at juniormesterlære er en gevinst for både elever og virksomheder.