I morgen den 6. maj er det første onsdag i maj - og det betyder, at Beredskabsstyrelsen og Rigspolitiet tester varslingssirenerne kl. 12.
Under testen vil varslingssirener fra hustage og master afgive lyd.
Du får også en advarsel på din mobiltelefon. Den kaldes S!RENEN og kan bruges af myndigheder til at sende advarsler via telemasterne til mobiltelefoner i et afgrænset fareområde.
S!RENEN testes for at sikre, at folk kender til systemet og er trygge ved det. De fysiske varslingssirener testes for at huske folk på, hvordan de lyder, og hvad de betyder.
Alle nyere mobiltelefoner vil kunne modtage en advarsel via S!RENEN. Hvis du ikke ønsker, at din telefon lyder ved test, skal den slukkes.
Modtog du ikke et varsel? Eller vil du lære mere om, hvad du skal gøre, hvis varslet lyder, og det ikke er en test? Læs mere på
Beredskabsstyrelsens hjemmeside.